jak zostać...

WG: Jak zostać pracownikiem, którego chcą zatrudnić

Witam Was serdecznie. Nazywam się Joanna Bogielczyk. 1811c9d5-68d1-466a-86fb-1d821b9285f1

Blisko 10 lat temu założyłam firmę szkoleniowo-doradczą EKSPERT, bo wierzę, że każdy człowiek jest zdolny i kreatywny i może osiągnąć postawione sobie cele. Zajmuję się szkoleniami i coachingiem (głównie biznesowym, choć zdarza się, że coaching biznesowy staje się coachingiem życiowym).

Na konsultacje indywidualne zgłaszają się do mnie przedsiębiorcy poszukujący kogoś, kto wskaże im kierunek; zgłaszają się ludzie niepewni swej wartości, którym pomagam zbudować wiarę we własne możliwości; zgłaszają się też osoby poszukujące nowej pracy i przygotowujące się do rozmów rekrutacyjnych. Podczas ostatnich pięciu miesięcy przygotowałam kilkadziesiąt osób do rozmów o pracę. Ponieważ każda z nich, stosując się do moich wskazówek, dostała pracę, o której marzyła, pomyślałam, że na blogu Adriany zdradzę Wam cechy pracowników, których dziś poszukują pracodawcy. Wierzę, że te informacje przydadzą się Wam lub komuś z Waszych znajomych.

ipad-tablet-technology-touch

Jakimi cechami musisz wykazać się dziś, aby pracodawca chciał Cię zatrudnić?

Dziś niezwykle pożądaną umiejętnością na rynku pracy jest umiejętność nadążania za zmianami otoczenia i rozwijania się szybciej niż konkurenci. Poszukuje się ludzi o ponadprzeciętnej otwartości na zmiany. Nie można skutecznie wprowadzać zmian bez wizji i umiejętności planowania, to kolejne pożądane cechy kandydatów. Ważne, byś na rozmowie pokazał, jak planujesz np. swój dzień, swoje zadania oraz to jak je realizujesz według stopnia ważności.

Przy dzisiejszej dynamice zmian, firmy szukają pracowników, którzy mają innowacyjne pomysły. Jeśli wykażesz się kreatywnością, odważnym i niesztampowym myśleniem, zostaniesz oceniony wysoko podczas rozmów rekrutacyjnych.

Na rynku bardzo mocno ceni się też osoby, które potrafią przewidywać to, co się wydarzy za chwilę. Dlatego ważne, abyś podczas rekrutacji udowodnił, że śledzisz trendy i jesteś na bieżąco z nowinkami w twojej branży.

W dzisiejszych czasach pracodawcy wiedzą, że celów firmy nie można osiągnąć indywidualnie. Dlatego potrzebni są ludzie umiejący pracować zespołowo. Potrzebne są osoby, które umieją zaangażować zespół do działania. Potrafią motywować ludzi, by wykonywali zadania w terminie.

hands-people-woman-working

Organizacje szukają ludzi o umiejętnościach liderskich, nie menadżerskich. Osoba ze zdolnościami menadżerskimi dostaje cel i krok po kroku go realizuje, rozdaje zadania i kontroluje ich wykonanie. Niestety, nie potrafi modyfikować celu w trakcie, ani szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość. Osoba z umiejętnościami liderskimi umie określić kierunek, potrafi zmienić go w trakcie i co najistotniejsze: potrafi do działania zaangażować inne osoby. Jeśli wykażesz się tymi cechami, będziesz kandydatem, który świetnie wypadnie na rozmowie i pozytywnie przejdzie rekrutację.

To dziś najistotniejsze cechy poszukiwanych pracowników. Są one ponadbranżowe i wynikają z błyskawicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, zdobędziesz pracę marzeń!

Jeśli potrzebujesz wsparcia i przygotowania w zakresie rozmów rekrutacyjnych zapraszam Cię do kontaktu. Gwarantuję Ci, że po naszej wspólnej pracy podczas rekrutacji, nie dasz się niczym zaskoczyć i zaprezentujesz się z najlepszej strony!

Mam nadzieję, że mój artykuł pomoże przygotować się Wam lub Waszym znajomym do rozmowy rekrutacyjnej.


Autorką wpisu jest Joanna ze strony bogielczyk.com


Jeśli i Ty chcesz podzielić się swoją historią u mnie na blogu to serdecznie zachęcam. Szczegóły znajdziesz TUTAJ


 

  • Zgadzam się w 100%! Otwartość na zmiany, wręcz pożądanie tych zmian – zarówno w zakresie oprogramowania, nowych procesów biznesowych, technik sprzedaży itp. to jest to co ogromnie odbija się na „wartości” absolwenta na rynku pracy. Jeśli pracownik dodatkowo jest otwarty i gotów zarażać swym podejściem pozostałych członków zespołu – tym lepiej dla niego. :)
    Dawid

  • „… potrafi przewidywać to, co wydarzy się za chwilę”. To bardzo szerokie pojęcie i póki ma zastosowanie w jakiś prostych zadaniach, ewentualnie w pracy z klientem, to trudniej już o to kiedy ma się na myśli całokształt. Gdyby ludzie potrafili przewidywać co wydarzy się za chwilę, raczej nie szukaliby pracy, tylko zakładali własne firmy bo byliby w tym pierwsi. :)
    Tutaj taka moja mała uwaga, z resztą się zgadzam. :))

  • Oj, to ja nie jestem wymarzonym pracownikiem, ponieważ nie lubię pracy zespołowej, nawet nie lubię gier zespołowych;). Bardzo podoba mi się Twoja praca. To niesamowite umieć tak pomagać ludziom osiągać ich cele:). Sama bym się kiedyś chętnie poddała sesji coachingowej.

  • Bardzo ciekawy wpis. Niby takie oczywiste nagle się top wydaje, ale pewnie niewielu ludzi podkreśla te cechy na rekrutacjach.

  • Ciekawy tekst, ale mam nadzieję, że nigdy mi się nie przyda ;P no chyba, że własny biznes nie wyjdzie, to wrócę być może nawet po namiary na tę panią ;D

email marketing powered by FreshMail
 

email marketing powered by FreshMail